International Competition
for Young Pianists

Chopin at Wawel

Kraków, 21-25 June 2017

Total amount of prizes: 17 500 pln

25th of June 2017

Results of IV age group:

 

I Prize

Ilja Domnins (Latvia)

II Prize

Piotr Pawlak (Poland)

III Prize

Anna Pismak (Russia)

 

Prize for best performance of Mazurka

Piotr Pawlak (Poland))

 

Prize of Bielecki Art Foundation for artistic Individuality of the Competition

Ilja Domnins (Latvia)

 

25th of June 2017

ATTENTION!!!

PRIZEWINNERS CONCERT WILL START AT 3:00 P.M.

 

24th of June 2017

Results of 3rd age group:

I Prize 

Lena Michajłów (Polska / Poland)

II Prize 

Michał Babiarz (Polska / Poland)

 

24th of June 2017

Results of 2nd age group:

I Prize 

Marianna SEREDA (Polska / Poland)

II Prize 

Jakub NIEWIADOMSKI (Polska / Poland)

III Prize  exequo:

Puskás MÁTÉ (Węgry / Hungary)

Tomasz SZCZEPANKIEWICZ (Polska / Poland)

Jakub KOSECKI (Polska / Poland)

Distinctions:

Adrian ZDANOWSKI (Polska / Poland)

Maksym KOMANIECKI (Polska / Poland)

 

24th of June 2017

Rehearsals for 4th age group:

Saturday 24th of June 2017

19:00 Anna Pismak (Russia)

20:00 Ilja Domnins (Latvia)

21:00 Piotr Pawlak (Poland)

 

23rd of June 2017

Competition's auditions for 2nd round of 3rd age group will start 24th of June 2017 at 16:30.

 

23rd of June 2017

Rehearsals for 3rd age group:

Saturday 24th of June 2017

14:30 Zsuzsanna Pauló (Hungary)

15:00 Michał Babiarz (Poland)

15:30 Lena Michajłów (Poland)

 

23rd of June 2017

Results of 2nd round of IV age group:

Participants who passed to the 3rd round (final) in order of performance:

Piotr PAWLAK (Polska / Poland)

Anna PISMAK (Rosja / Russia)

Ilja DOMNINS (Łotwa / Latvia)

 

22nd of June 2017

Results of 1st round of III age group:

Participants who passed to the 2nd round in order of performance:

Zsuzsanna Pauló (Hungary)

Michał Babiarz (Poland)

Lena Michajłów (Poland)

 

22nd of June 2017

Results of 1st age group:

I Prize:

Hao Wen Gao

 

II Prize:

Dawid Wałęga

 

III Prize exequo:

Igor Pabis

Michał Basista

 

Distinctions:

Oliwia Polak

Paulina Zubel

Weronika Dubiel

Ewelina Kaufman

Pola Lipińska

Krzysztof Majczak

 

22st of June 2017

Results of 1st round of IV age group:

Participants who passed to the 2nd round in order of performance:

 

Piotr PAWLAK (Polska / Poland)

Anna PISMAK (Rosja / Russia)

Joanna SOCHACKA (Polska / Poland)

Monika Ruth VIDA (Węgry / Hungary)

Ilja DOMNINS (Łotwa / Latvia)

 

20th of June 2017

Dear Lady/Sir

I would like to inform you that all the Competition's auditions will be availabe online on page of the Competition on facebook.

12th of June 2017

Dear Lady / Sir,

This is the schedule of competition auditions:

 

I grupa wiekowa / Ist age group

22.06.2017 (czwartek / thursday)

 

10:00 Aleksandra NISZCZOTA (Polska / Poland)

10:10 Joachim OKARMUS (Polska / Poland)

10:20 Igor PABIS (Polska / Poland)

10:30 Oliwia POLAK (Polska / Poland)

10:40 Hanna SŁOTA (Polska / Poland)

10:50 Dawid WAŁĘGA (Polska/Irlandia / Poland/Ireland)

11:00 Nela ZAWADZKA (Polska / Poland)

11:10 Paulina Zubel (Polska / Poland)

przerwa / pause

11:40 Michał BASISTA (Polska / Poland)

11:50 Weronika DUBIEL (Polska / Poland)

12:00 Hao Wen GAO (Chiny/Austria / China/Austria)

12:10 Ewelina KAUFMAN (Ukraina / Ukraine)

12:20 Pola LIPIŃSKA (Polska / Poland)

12:30 Krzysztof MAJCZAK (Polska / Poland)

 

 

II grupa wiekowa / IInd age group

24.06.2017 (sobota / saturday)

 

10:00 Jakub NIEWIADOMSKI (Polska / Poland)

10:15 Puskás MÁTÉ (Węgry / Hungary)

10:30 Daniel PASTUCH (Polska / Poland)

10:45 Jakub PAWLIKOWSKI (Polska / Poland)

11:00 Adrian SARKOWICZ (Polska / Poland)

11:15 Marianna SEREDA (Polska / Poland)

przerwa / pause

12:00 Tomasz SZCZEPANKIEWICZ (Polska / Poland)

12:15 Adrian ZDANOWSKI (Polska / Poland)

12:30 Tymon CHRUŚCIEL (Polska / Poland)

12:45 Bartosz FURMANEK (Polska / Poland)

13:00 Maksym KOMANIECKI (Polska / Poland)

13:15 Jakub KOSECKI (Polska / Poland)

 

 

III grupa wiekowa / IIIrd age group

I etap / Ist round

22.06.2017 (czwartek / thursday)

 

15:00 Zsuzsanna PAULÓ (Węgry / Hungary)

15:15 Michał BABIARZ (Polska / Poland)

15:30 Minh BUI (Wietnam / Vietnam)

15:45 Federico CANEVA (Szwajcaria / Switzerland)

przerwa / pause

16:20 Shengye CHENG (Chiny/Polska / China/Poland)

16:35 Sergei FILALEEV (Rosja / Russia)

16:50 Karolina KISIAK (Polska / Poland)

17:05 Lena MICHAJŁÓW (Polska / Poland)

 

II etap / IInd round

24.06.2017 (sobota / saturday)

 

15:00 ...

 

 

IV grupa wiekowa / IVth age group

I etap / Ist round

21.06.2017 (środa / wednesday)

 

15:30 Piotr PAWLAK (Polska / Poland)

15:55 Anna PISMAK (Rosja / Russia)

16:20 Diogo SIMOES (Portugalia / Portugal)

16:45 Joanna SOCHACKA (Polska / Poland)

17:35 Tekla BOROS (Węgry / Hungary)

18:00 Ilja DOMNINS (Łotwa / Latvia)

Monika Ruth VIDA (Węgry / Hungary) - 22.06.2017 (czwartek / thursday), around 17:30

 

II etap / IInd round

23.06.2017 (piątek / friday)

 

15:00 ...

 

III etap (finał) / IIIrd round (final)

25.06.2017 (niedziela / sunday)

 

10:30 ...

 

 

11th of May 2017

Dear Lady/Sir,

The results of today's draw of the letter from which the competition auditions will begin is letter "N". It means that all the age group will start the competition auditions from that letter.

DRAW

31st of May 2017

Dear Lady/Sir,

Here I put the list of candidates accepted to participate International Competitiion for Young Pianists "Chopin at Wawel":

 

I grupa wiekowa / Ist age group

Michał BASISTA (Polska / Poland)

Weronika DUBIEL (Polska / Poland)

Hao Wen GAO (Chiny/Austria / China/Austria)

Ewelina KAUFMAN (Ukraina / Ukraine)

Pola LIPIŃSKA (Polska / Poland)

Krzysztof MAJCZAK (Polska / Poland)

Aleksandra NISZCZOTA (Polska / Poland)

Joachim OKARMUS (Polska / Poland)

Igor PABIS (Polska / Poland)

Oliwia POLAK (Polska / Poland)

Hanna SŁOTA (Polska / Poland)

Dawid WAŁĘGA (Polska/Irlandia / Poland/Ireland)

Nela ZAWADZKA (Polska / Poland)

Paulina ZUBEL (Polska / Poland)

 

II grupa wiekowa / IInd age group

Tymon CHRUŚCIEL (Polska / Poland)

Bartosz FURMANEK (Polska / Poland)

Maksym KOMANIECKI (Polska / Poland)

Jakub KOSECKI (Polska / Poland)

Puskás MÁTÉ (Węgry / Hungary)

Jakub NIEWIADOMSKI (Polska / Poland)

Daniel PASTUCH (Polska / Poland)

Jakub PAWLIKOWSKI (Polska / Poland)

Adrian SARKOWICZ (Polska / Poland)

Marianna SEREDA (Polska / Poland)

Tomasz SZCZEPANKIEWICZ (Polska / Poland)

Adrian ZDANOWSKI (Polska / Poland)

 

III grupa wiekowa / IIIrd age group

Michał BABIARZ (Polska / Poland)

Minh BUI (Wietnam / Vietnam)

Federico CANEVA (Szwajcaria / Switzerland)

Shengye CHENG (Chiny/Polska / China/Poland)

Sergei FILALEEV (Rosja / Russia)

Karolina KISIAK (Polska / Poland)

Lena MICHAJŁÓW (Polska / Poland)

Zsuzsanna PAULÓ (Węgry / Hungary)

  

IV grupa wiekowa / IVth age group

Tekla BOROS (Węgry / Hungary)

Ilja DOMNINS (Łotwa / Latvia)

Piotr PAWLAK (Polska / Poland)

Anna PISMAK (Rosja / Russia)

Diogo SIMOES (Portugalia / Portugal)

Joanna SOCHACKA (Polska / Poland)

Monika Ruth VIDA (Węgry / Hungary)

 

 

22nd May 2017

Ladies and Gentlemen,

I put updated schedule of the Competition:

21st June (wednesday)

15:00 Opening of the Competition

15:15 IV group, I stage

22nd June (thursday)

10:00 I group

15:00 III group, I stage

23rd June (friday)

15:00 IV group, II stage

24th June (saturday)

10:00 II group

15:00 III group, II stage

25th June (sunday)

10:30 IV grupy, III etap

16:00 results, award ceremony, prizewinner concert

 

14th May 2017

Due to numerous inquiries regarding the submission of the application and required documents by e-mail, the Organizing Committee has decided to accept this form of notification.

Email must contain the required attachments scanned in pdf or jpg format.

6th May 2017

The invitation letter for participants who need to apply for visa can be made after receiving application form with all necessary attachments.

5th May 2017

The draw of the letter from which the competition auditions will begin will take place on June 10th, 2017. The time of the draw will be announced soon. Drawing will be broadcasted online.



Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Chopin pod Wawelem" © 2017

logotypy